Dr. Timi

Kužni kašelj

Kužni kašelj, znan tudi kot infekciozni traheobronhitis, je pogost problem pri psih, zlasti ob koncu poletja in v jesenskih mesecih. Gre za eno izmed najpogostejših nalezljivih bolezni zgornjih dihal, ki se prenaša po zraku, s slino in izločki okuženih psov. Največkrat se pojavi v okoljih, kjer je veliko psov na kupu, kot so zavetišča ali pasje šole.

Mladički so najbolj občutljivi, pri njih so pogostejši tudi zapleti. Prav tako so dovzetni starejši psi s šibkim imunskim sistemom, breje psice ter psi s kroničnimi težavami dihal.

Inkubacijska doba, čas, ki preteče od okužbe, do pojava prvih simptomov, je običajno 7 dni, lahko 4-14 dni.

Simptomi bolezni

Če se kužni kašelj pojavi pri vašem psu, boste najprej opazili močan, suh kašelj. Pes se lahko začne daviti in občasno bruhati. Prisoten je lahko tudi voden izcedek iz nosu. V blažjih primerih pes še vedno ohranja aktivnost in normalen apetit, pri težjih oblikah pa simptomi napredujejo in lahko vključujejo vročino, izgubo apetita ter apatijo. Bolezen se lahko razvije tudi v pljučnico.

Vzroki za okužbo

Bolezen povzročajo različni virusi, kot so parainfluenca, adenovirus 2, virus pasje kuge, pasji herpesvirus, reovirusi in drugi. Pogosto se zaplete z bakterijsko okužbo, predvsem z bakterijo Bordetella bronhiseptica ali mikoplazmami. Infekcija se lahko pojavi zaradi posameznega mikroorganizma ali zaradi kombinacije več povzročiteljev.

Zdravljenje

Ko opazite simptome kužnega kašlja pri vašem psu, se takoj posvetujte z veterinarjem, da oceni stanje in predpiše ustrezno zdravljenje. Pri blažjih simptomih se priporoča počitek, zadosten vnos tekočine in kakovostna prehrana, bogata z vitamini. V večini primerov izzveni sam v približno 14 dneh. Pri hujših oblikah so potrebna zdravila za zmanjšanje vnetja in kašlja, v primeru bakterijske okužbe pa antibiotiki. Če se razvije pljučnica, je pogosto potrebna hospitalizacija in intenzivna terapija.

Kako ukrepati

Če veterinar potrdi kužni kašelj, je pomembno preprečiti širjenje bolezni. Psi lahko ostanejo kužni še več tednov po izginotju simptomov, zato je nujno, da obolele živali izolirate od drugih psov. V primeru blažje okužbe naj bodo sprehodi kratki in manj naporni, uporaba oprsnice pa je boljša kot ovratnica. Na običajno fizično aktivnost se lahko vrnete približno en teden po prenehanju kašlja.

Preventiva

Cepiva proti parainfluenci, adenovirusu 2 in virusu pasje kuge so priporočljiva kot preventiva. Čeprav cepljeni psi še vedno lahko zbolijo, je bolezen običajno blažja in manj nevarna, kot če pes ni cepljen.