Rastline predstavljajo skrito nevarnost za pse, zato je nujno, da so lastniki psov seznanjeni z najpogostejšimi strupenimi rastlinami ter simptomi zastrupitve. Hitro ukrepanje in preventivni ukrepi lahko rešijo življenje ljubljenčka. Če sumite, da je vaš pes ali maček prišel v stik s strupeno rastlino, je ključno, da čim prej poiščete veterinarsko pomoč. Priporočljivo je tudi, da s seboj vzamete vzorec rastline, da bo jasno za katero rastlino gre.
- Dr. Timi
- 2. decembra, 2024
Strupene rastline za pse in mačke: Vplivi in preventivni ukrepi
Psi in mački so radovedna bitja, ki svet raziskujejo z gobčkom. Včasih to pomeni, da zaužijejo ali grizljajo rastline, ki jih najdejo v okolici. Na žalost so nekatere rastline lahko nevarne in strupene za pse, kar lahko povzroči resne zdravstvene težave ali celo smrt. Pomembno je, da lastniki psov poznate te nevarnosti in poskrbite, da so vaši ljubljenčki zaščiteni pred potencialnimi zastrupitvami.
Obstaja več sto vrst rastlin, ki so lahko strupene za pse, nekatere med njimi pa so zelo pogoste v domovih, vrtovih in parkih.
V nadaljevanju so naštete nekatere najpogostejše strupene rastline.
Lilija (Lilium spp.)
Lilije so visoko med strupenimi rastlinami za pse, še bolj za mačke. Zaužitje kateregakoli dela rastline, vključno s cvetovi, stebli in listi, lahko povzroči akutno odpoved ledvic. Znaki zastrupitve vključujejo bruhanje, letargijo, izgubo apetita in močno žejo. Če ste opazili, da je vaš kosmatinec zaužil lilijo se vsekakor obrnite na veterinarja.
Tulipani (Tulipa spp.)
Čebulice tulipanov vsebujejo alkaloidne in glikozidne spojine ter alergene laktone, ki lahko pri psih povzročijo prebavne motnje, ki se kažejo z bruhanjem in drisko, ker pride do draženja ustne votline je lahko tudi povečano slinjenje. Pri zaužitju večje količine lahko pride do težav z dihanjem, hitrim bitjem srca (tahikardija) in tresavico.
Aloe vera (Aloe vera)
Čeprav je aloe vera priljubljena kot zdravilna rastlina za ljudi, je njen gel strupen za pse. Simptomi zastrupitve vključujejo bruhanje, drisko, letargijo in tresenje. V hudih primerih lahko pride tudi do sprememb v obnašanju (depresija) in barvi urina.
Božična zvezda (Euphorbia pulcherrima)
Ta priljubljena praznična rastlina je blago strupena za pse. Zaradi vsebnosti saponinov, zaužitje lahko povzroči draženje ust in želodca, kar vodi v bruhanje, slinjenje in drisko.
Oleander (Nerium oleander)
Oleander vsebuje kardiotoksične glikozide, ki so zelo nevarni za pse. Zaužitje oleandra lahko povzroči resne težave s srcem, vključno z aritmijami, šibkostjo, bruhanjem, depresijo, kolapsom in smrtjo.
Bršljan (Hedera spp.)
Bršljan vsebuje toksične saponine, ki pri psih povzročajo prebavne težave, kot so bruhanje, driska, bolečine v trebuhu in povečano slinjenje. Zaužitje večjih količin lahko vodi do otekanja grla, težav z dihanjem in v hujših primerih odpovedi dihal.
Fikus (Ficus elastica, Ficus benjamina)
Fikusi so priljubljene sobne rastline, vendar vsebujejo dražilne sokove, ki lahko pri zaužitju povzročijo bruhanje, slinjenje, draženje ust in prebavnih poti.
Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
Znana tudi kot “rastlina sreče” ali “dolarsko drevo”, je popularna sobna rastlina. Vsebuje kristale kalcijevega oksalata,, ki povzročajo draženje ust, slinjenje, bruhanje in otekanje grla pri psih.
Difembahija (Dieffenbachia spp.)
Difembahija vsebuje kalcijeve oksalate in proteolitične encime, ki povzročajo hudo draženje ust, slinjenje, otekanje jezika, težave pri požiranju in celo oteženo dihanje.
Praprot (Asparagus spp.)
Praprot, pogosto uporabljena v okrasne namene, je lahko strupena za pse. Zaužitje lahko povzroči bruhanje, drisko in bolečine v trebuhu.
Amarilis (Amaryllis spp.)
Amarilis je priljubljena sobna cvetlica, zlasti med božičnimi prazniki. Zaradi vsebnosti alkaloida likorin povzroči zaužitje čebulnic bruhanje, drisko, bolečine v trebuhu, letargijo in tresavico. Lahko se pojavijo tudi srčne aritmije.
Filodendron (Philodendron spp.)
Filodendroni so priljubljene sobne rastline, ki vsebujejo kalcijev oksalat. Zaužitje povzroči draženje ust, povečano slinjenje, otekanje jezika, težave pri poširanju in prebavne motnje.
Kaladij (Caladium spp.)
Ta rastlina, znana po svojih pisanih listih, vsebuje kalcijeve oksalate. Zaužitje povzroča draženje ust, težave s požiranjem, otekanje in bruhanje.
Narcisa (Narcissus spp.)
Narcise, zlasti njihove čebulice, so strupeni za pse. Povzročajo bruhanje, drisko, bolečine v trebuhu, v hudih primerih pa tudi težave s srcem in motnje delovanja živčnega sistema.
Azeleja (Rhododendon simsii, Rhododendron obtusum)
Vsebuje nevrotoksin acetilandromedol, ki deluje na živčne celice. Simptomi, ki se pojavijo, so bruhanje, prebavne motnje, pri zaužitju večjih količin še motnje srčnega ritma, nekordiniranost gibov, tresavica in konvulzije.
Dracaena (Dracaena spp.)
Znana kot zmajevo drevo, vsebuje saponine, ki povzročajo povečano izločanje sline, bruhanje, prebavne motnje, midriazo (razširjene zenice) in šibkost.
Monstera (Monstera spp.)
Vsebuje netopne kristale kalcijevega oksalata in povzroča slinjenje, oteženo požiranje in dihanje, v ustni votlini afte in rane, bruhanje,..
Še nekaj strupenih rastlin:
Flamingovec, Hortenzija, Krizantema, Pušpan, Tisa, Ciklama, Evkaliptus, Yuka,..
Klinični znaki zastrupitve
Simptomi zastrupitve se razlikujejo glede na vrsto in količino zaužite rastline, pa tudi glede na velikost psa in njegovo zdravstveno stanje. Najpogostejši simptomi, kot je razvidno že iz zgornjih dopisov, vključujejo:
- Bruhanje in drisko
- Prekomerno slinjenje
- Letargijo in izgubo apetita
- Težave z dihanjem
- Spremembe v srčnem utripu (aritmije)
- Motnje ravnotežja in koordinacije
- Tremorje in napade
- Bolečine v trebuhu
Diagnostika in zdravljenje
Če lastniki posumijo, da je pes zaužil strupeno rastlino, je nujno, da nemudoma poiščejo veterinarsko pomoč. Veterinar bo opravil temeljit klinični pregled in bo lahko glede na anamnezo in klinično sliko predlagal diagnostične teste, kot so krvne preiskave, po potrebi tudi kaj drugega.
Zdravljenje je odvisno od vrste rastline in obsega zastrupitve. V nekaterih primerih lahko veterinar inducira bruhanje, da se odstrani strupena vsebina iz želodca. Prav tako se lahko uporablja aktivno oglje, ki pomaga preprečiti absorpcijo toksinov. Pri hujših zastrupitvah pa so potrebna intenzivna terapija, intravenozni tekočinski nadomestki, zdravila za zaščito srca in ledvic ter druga podpornja zdravila.
Preventivni ukrepi
Najboljši način, da se prepreči zastrupitev psov z rastlinami, je, da lastniki prepoznajo nevarne rastline in jih odstranijo iz dosega svojih ljubljenčkov.
Nekaj nasvetov za preventivo:
- Izogibajte se gojenju strupenih rastlin v in okoli doma, če pa jih imate, naj bodo izven dosega vaših ljubljenčkov.
- Med sprehodi bodite pozorni, da pes ne zaužije neznanih rastlin.
- Uporabljajte pasje žvečke in igrače, da zadovoljite naravni nagon psov po grizenju in raziskovanju.
- Zagotovite prehrano z dovolj vlaknin