Dr. Timi

Prebavne težave pri psih

Prebavne težave pri psih so ena najpogostejših zdravstvenih težav, s katerimi se soočajo lastniki. Težave, kot so driska, bruhanje, napenjanje in izguba apetita, lahko povzročijo nelagodje pri psu, v nekaterih primerih pa zahtevajo nujno veterinarsko oskrbo. Pomembno je razumeti, kaj povzroča prebavne težave pri psih, kako prepoznati resne simptome in kdaj je potrebna pomoč veterinarja.

Najpogostejši vzroki prebavnih težav pri psih

Prebavne težave pri psih lahko povzročijo številni dejavniki, od sprememb prehrane do okužb in bolezni. Med najpogostejše vzroke spadajo:

  1. Nenadna sprememba prehrane: Hitra sprememba pasje hrane ali dodajanje novih živil lahko privede do težav, kot je driska ali bruhanje.
  2. Prehranske napake: Psi so radovedni in lahko zaužijejo neprimerne predmete ali hrano, kot so čokolada, grozdje, mastna hrana ali odpadki, kar lahko povzroči prebavne težave ali celo zastrupitev.
  3. Okužbe in paraziti: Okužbe, kot so virusne (npr. parvoviroza) ali bakterijske (npr. salmonela), ter paraziti, kot so gliste, trakulje in giardia, so pogost vzrok prebavnih težav pri psih.
  4. Alergije ali intoleranca na hrano: Nekateri psi imajo prehranske alergije ali intoleranco na določene sestavine, kot so piščanec, žitarice ali mlečni izdelki, kar lahko povzroči kronično drisko ali bruhanje.
  5. Stres in anksioznost: Psi, ki so pod stresom ali trpijo za anksioznostjo, so bolj dovzetni za prebavne težave. Pogosto se težave pojavijo po selitvi, potovanju ali spremembah v okolju.
  6. Prebavne bolezni: Bolezni, kot so vnetna črevesna bolezen (IBD)pankreatitis in druge, lahko povzročijo kronične prebavne težave in zahtevajo veterinarsko zdravljenje.

Simptomi prebavnih težav pri psih

Simptomi prebavnih težav se lahko pojavijo nenadoma ali pa se razvijajo postopoma. Najpogostejši simptomi vključujejo:

  • Driska: Mehko ali tekoče blato je pogosto znak prebavnih težav. Če driska traja dlje kot 24 ur ali je prisotna kri, je nujen obisk veterinarja.
  • Bruhanje: Občasno bruhanje ni redko pri psih, vendar je kronično bruhanje ali bruhanje z znaki krvi lahko znak resnih težav. Bruhanje, ki se ponavlja in poskusi bruhanja ter napihnjen želodček, zahteva veterinarsko obravnavo.
  • Pomanjkanje apetita: Psi, ki nočejo jesti, imajo lahko težave z želodcem ali črevesjem.
  • Napihnjenost in plini: Prekomerni plini, napenjanje ali napihnjen trebuh lahko kažejo na težave v prebavnem traktu.
  • Letargija: Če pes kaže znake utrujenosti, apatičnosti ali splošne šibkosti, to pogosto spremlja prebavne težave.
  • Dehidracija: Psi, ki bruhajo ali imajo drisko, so nagnjeni k dehidraciji, kar lahko opazimo po suhi nosnici, lepljivih dlesnih in pomanjkanju energije.

Kaj lahko lastnik stori doma?

Če se pojavijo blage prebavne težave, lahko lastniki poskusijo nekaj korakov doma, da pomagajo svojemu psu:

  • Post za kratek čas: Če pes bruha ali ima drisko, lahko 12-24 urni post omogoči umiritev prebavnega sistema. Medtem naj pes ima dostop do sveže vode, da prepreči dehidracijo.
  • Blaga dieta: Po obdobju posta je priporočljivo, da psu ponudite blago hrano, kot so kuhan piščanec brez kože in riž ali kuhan sladki krompir. To hrano ponudite v majhnih količinah in postopoma prehajajte nazaj na običajno prehrano.
  • Probiotiki za pse: Probiotiki lahko pomagajo obnoviti ravnovesje koristnih bakterij v prebavnem traktu in zmanjšajo drisko. Uporabite lahko tudi medicinsko oglje, saj deluje tako, da veže toksine in preprečuje njihovo absorpcijo v prebavni trakt, pomaga tudi zmanjševati napihnjenost (v kolikor ni ta povezana z zasukom želodca).
  • Preprečevanje dehidracije: Če pes bruha ali ima drisko, poskrbite, da bo pil dovolj vode. V primeru hudih težav lahko uporabite elektrolitne raztopine (po posvetu z veterinarjem).

Kdaj k veterinarju?

Če se simptomi ne izboljšajo ali če se pojavijo naslednji znaki, je nujen obisk veterinarja:

  • Kri v blatu ali bruhanju: Prisotnost krvi je lahko znak resne okužbe ali poškodbe prebavnega trakta.
  • Dolgotrajna driska ali bruhanje: Če driska ali bruhanje trajata več kot 24 ur, lahko to vodi do dehidracije ali nakazuje resnejšo težavo.
  • Znatno hujšanje: Hitra izguba teže je lahko znak kroničnih prebavnih težav ali bolezni.
  • Napihnjen trebuh: Če pes kaže znake napihnjenega trebuha, bolečine ali težave z dihanjem, to lahko nakazuje na želodčni zasuk (torzijo), ki je smrtno nevarno stanje in zahteva nujno veterinarsko pomoč.
  • Letargija ali neodzivnost: Če je pes nenavadno letargičen ali apatičen, to lahko kaže na resnejšo okužbo ali dehidracijo.

Preprečevanje prebavnih težav pri psih

Preventiva je ključna pri ohranjanju zdravega prebavnega sistema vašega psa. Tukaj je nekaj nasvetov:

  1. Postopne spremembe v prehrani: Če spreminjate hrano psa, to počnite postopoma, da se izognete prebavnim težavam.
  2. Izogibanje neprimerni hrani: Preprečite dostop do odpadkov in hrane, ki ni primerna za pse, kot so čokolada, grozdje, čebula in mastna hrana.
  3. Redno razglistenje: Paraziti so pogost vzrok prebavnih težav, zato poskrbite za redno razglistenje in preventivo proti bolham in klopom.
  4. Zmernost pri priboljških: Izogibajte se prekomernemu dajanju priboljškov ali “naše” hrane, ki lahko povzroči prebavne težave.

Zaključek

Prebavne težave pri psih so pogoste, a večinoma obvladljive s pravilno nego in hitro reakcijo. Lastniki lahko pomagajo z domačo oskrbo, vendar je pomembno vedeti, kdaj je potrebna pomoč veterinarja, da preprečimo resnejše zaplete in zagotovimo zdravje našega psa.